fbpx

Najnowsze badania pokazują zaskakująco pozytywny wpływ biegania!

cardio-for-bodybuilders-neveux

Ostatnie badania, udowadniają, że bieganie wydłuża życie i wpływa pozytywnie na mózg. Ćwiczenia pomagają w zwiększeniu funkcji poznawczych i wolne postępowe zwyrodnienie układu nerwowego. Wyzwalają produkcję cząsteczek, które naprawiają tkanki mózgu i przedłużają ich żywotność.

Okazało się, że ruch wspomaga neurogenezę, oligodendrogenezę i nabytą mielinizację, które są znaczącymi cechami do naprawy i zdrowia mózgu. Badania pokazały, że bieganie powoduje endogenną naprawę mechanizmów mózgu. Skutkuje to imponującym zwiększeniem melanizacji tyłomózgowia, czyli substancji, która działa jak izolacja komórek mózgowych. Dalsze eksperymenty odkryły wzrost czynnika VGF (czynnik wzrostu nerwów wpływających na plastyczność synaptyczną i metabolizm),  pobudzający przyczynę tego efektu.

Podsumowując wysiłek fizyczny, ma dla nas dużo więcej zalet, niż dotychczas przypuszczano. Działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, może zwiększać  wydajność mózgu, naprawiać jego tkanki i przedłużać ich żywotność, ma korzystny wpływ na jego zdrowie, a nawet dawać lepsze poczucie równowagi.

Ja biegam, mimo że nie lubię. A Ty? Jak widzisz, to nie tylko dbanie o swoją sylwetkę.

Źródło: http://www.cell.com/cell-reports/abstract/S2211-1247(16)31252-9?_returnURL=http%3A%2%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2211124716312529%3Fshowall%3Dtrue

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments