fbpx

Sokowirówka a wyciskarka – czym się różnią?

Zamiast kupować utlenione i pasteryzowane soki, często z niezdrowymi dodatkami, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli nam je przygotować samodzielnie, w domu. Mogą nam do tego posłużyć dwa urządzenia. Są to wyciskarka lub sokowirówka. Ale czym właściwie różnią się te dwa sprzęty i który z nich lepiej się sprawdzi? Porównajmy je!

Wyciskarka wolnoobrotowa lub inaczej wytłaczarka do soków, jest wyposażona tak zwany ślimak. Jest to śruba, która powoli mieli warzywa lub owoce. Wywiera na nie nacisk i przeciska przez sitko, dzięki czemu zamienia nasze rośliny w płyn. Robi to oddzielając sok od pulpy.

 

Natomiast sokowirówka jak sama nazwa wskazuje, „odwirowuje” sok z owoców i warzyw. Najpierw je ściera, a następnie wiruje, dzięki czemu płyn oddziela się od pulpy i wylewa się z maszyny. Wewnątrz sokowirówki znajduje się silnik, który napędza obrót ostrą tarką.

 

Podstawową różnicą tych dwóch urządzeń, jest szybkość pracy. W czasie działania sokowirówki sitko obraca się z dużą prędkością, która w większości modeli wynosi od 6 000 do aż 12 000 obrotów na minutę. Natomiast w wyciskarkach najczęstsze wartości to przedział od zaledwie 70 do 120 obrotów na minutę. To bardzo ważne i to z tego aspektu wynika tak naprawdę większość plusów i minusów tych maszyn oraz tego, co z nich powstaje.

Różnic tych dwóch urządzeń jest dość sporo. Podzielmy je więc na zalety wyciskarek, gdzie będą również wady sokowirówek i analogicznie na odwrót (zalety sokowirówek i wady wyciskarek).

 

Zalety sokowirówek:

 • Czas jaki jest potrzebny, by uzyskać sok, jest nieco krótszy, niż w wyciskarce;
 • To sprzęt tańszy i łatwiej dostępny, niż wyciskarka ze względu na prostszą budowę.

Zalety wyciskarek:

 • Sok jest bardziej wartościowy, ponieważ zostaje uzyskany poprzez powolne wyciskanie na zimno, natomiast sok z sokowirówki zostaje podgrzany i napowietrzony;
 • To bardziej wydajne urządzenie. Z tej samej ilości produktów, zdecydowanie więcej soku uzyskamy z wyciskarki;
 • Dobra wyciskarka jest w stanie wycisnąć sok niemal z każdej rośliny. Wytłoczy go z warzyw, owoców, ziół, korzeni, a nawet orzechów, czy nasion i pestek. Natomiast sokowirówka nie jest w stanie przetworzyć warzyw liściowych, jak szpinak oraz ziół typu pokrzywa;
 • Jest urządzeniem bardziej wszechstronnym. Sokowirówka służy tylko do robienia soku, natomiast dobrej jakości wytłaczarka, może nam posłużyć nawet do stworzenia domowego masła orzechowego, sorbetów, czy mleka roślinnego.
 • Pracuje ciszej od sokowirówki. Wyciskarka mniej hałasuje, bo wszystko dzieje się w niej o wiele wolniej;
 • Możliwy czas pracy jest dłuższy i w modelach przeznaczonych do użytku domowego, wynosi maksymalnie ok. 30 minut. Natomiast w sokowirówkach, jest ograniczony do kilku minut;
 • Jej czyszczenie jest prostsze. Sokowirówki cechują się dość uciążliwym czyszczeniem, ze względu na bardziej skomplikowaną budowę;
 • Sok jest smaczniejszy. Sokowirówki go napowietrzają i pozostawiają pianę;
 • Sok można przechowywać dłużej. Ten z sokowirówki szybciej fermentuje;
 • To trwalsze urządzenie. To dość logiczne, porównując ilość obrotów, jakie oba urządzenia wykonują w ciągu jednej minuty.

 

Jak widać, lista plusów wyciskarki, jest znacznie dłuższa. Jednak to każdego osobisty wybór! Być może niższa cena, łatwiejsza dostępność oraz nieco szybszy proces otrzymania soku, to dla kogoś najważniejsze argumenty, więc zadowoli się sokowirówką. Dla mnie jednak oczywistym wyborem jest wytłaczarka.

Ja korzystam w domu z dwóch modeli wyciskarek. Jest to Zyle WSJ 2020 oraz Wartmann WM 2021. Obydwie są świetne! Natomiast tu podobnie wybór, to każdego osobista sprawa. Dlatego jeżeli ktoś z Was się jeszcze zastanawia, odsyłam do strony https://sklep.ronic.pl

 

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
2 lat temu

Od kiedy mam wyciskarkę i łączę różne soki, nie mogę przestać! świetna opcja, nie sądziłem że jest tyle połączeń, które są tak pyszne!