Przykład pszczoły miodnej świetnie pokazuje jak uderzający może być efekt siły epigenetyki (nauka zajmująca się badaniem cech dziedzicznych, które nie zależą od pierwotnej sekwencji DNA). Królowa roju i robotnica są identyczne genetycznie, a mimo to królowa składa do dwóch tysięcy jajeczek dziennie, podczas gdy robotnice są praktycznie bezpłodne. Królowa żyje do trzech lat; robotnice przeżywają zaledwie trzy tygodnie.(1) Te różnice są skutkiem diety.
Kiedy dotychczasowa królowa umiera, piastunki wybierają jedną z larw, która jest żywiona specjalną wydzieliną, tak zwanym mleczkiem królewskim. Pod jego wpływem włącza się enzym, który blokował ekspresję genów ,,królewskich” i dzięki temu rodzi się następna królowa.(2) Ma ona dokładnie takie same geny co każda z robotnic, ale dzięki odpowiedniemu pożywieniu inne geny stają się aktywne, więc radykalnie zmienia się jej długość życia i jego przebieg.
Ale co z ludźmi? W badaniach zatytułowanych ,,Modulowanie ekspresji genów przez dietę i styl życia” dr Ornish i jego współpracownicy wykonywali biopsję u mężczyzn chorych na raka prostaty przed radykalną zmianą stylu życia, polegającą między innymi na wdrożeniu diety roślinnej, po czym ponownie po trzech miesiącach jej stosowania. Bez żadnej chemioterapii i radioterapii odnotowano korzystne zmiany w ekspresji pięciuset różnych genów. W ciągu zaledwie kilku miesięcy ekspresja genów zapobiegających chorobie gwałtownie się nasiliła, a geny onkogenne, sprzyjające rakom piersi i prostaty, zostały wyciszone.(3)
To badanie to tylko jeden przykład, a jest ich naprawdę wiele. Wyniki mówią jasno: jakikolwiek materiał genetyczny odziedziczyliśmy po rodzicach, nasz sposób odżywiania się ma wpływ na to, jak geny oddziałują na nasze zdrowie. Bardzo wiele zależy od nas samych i zawartości naszego talerza.
Fragmenty książki ,,Jak nie umrzeć przedwcześnie” Dr Michael H. Greger, Gene Stone.
1). Corona M., Velarde R.A., Remolina S. i in. “Vitellogenin, juvenile hormone, insulin signaling, and queen honey bee longevity”. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 2007, 104(17), s. 7128-7133.
2). Kucharski R., Maleszka J., Foret S., Maleszka R. “Nutritional control of reproductive status in honeybees via DNA methylation”. Science 2008, 319 (5871), s. 1827-1830.
3.) Ornish D., Magbanua M.J., Weidner G. i in. “Changes in prostate gene expression in men undergoing an intensive nutrition and lifestyle intervention”. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 2008, 105(24), s. 8369-8374.
Previous Article
Jak wygląda dieta i trening weganina kulturysty?
Next Article
Geny nie ułożą nam życia, ale dzięki nim każdy ma pewne uwarunkowania i może mieć mniej lub bardziej pod górkę w kwestii osiągnięcia wymarzonej sylwetki czy dłuższego życia.