fbpx

Zabił 500 słoni. Dostał 30 lat więzienia!

Znany ze swojego okrucieństwa, na ogromną skalę kłusownik słoni, nazywany „Rzeźnikiem z Nouabale Ndoki”, został skazany na 30 lat więzienia. To najdłuższy wyrok, jaki kiedykolwiek wydano kłusownikowi w Republice Konga.  

Trzydziestopięcioletni Mobanza Mobembo Gerard, przewodził wyprawom kłusowniczym na skalę międzynarodową, w Parku Narodowym Nouabale Ndoki, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w wyniku czego od 2008 roku zginęło aż 500 słoni, według Wildlife Conservation Society (WCS).

Mobanza Mobembo Gerard, został skazany nie tylko za zabicie słoni. Doszło do tego wiele innych przestępstw, a m. in. nielegalny handel kością słoniową, posiadanie broni wojskowej, czy usiłowanie zabójstwa strażników parku. Kierował on grupą około 25 kłusowników.

„Rzeźniki z Nouabale Ndoki”, został aresztowany już w maju 2018 roku, gdzie nie obyło się bez próby ucieczki i strzelaniny ze strażnikami parku. W oczekiwaniu na proces, uciekł tym razem skutecznie i został skazany zaocznie na pięć lat więzienia i 9 000 dolarów grzywny. Władze ostatecznie schwytały kłusownika rok później, po wymianie ognia, w której poważnie zraniono dwóch strażników parku.

Nowo nałożony 30-letni wyrok, jest pierwszym w historii tak długim wyrokiem, skazującym handlarza dzikimi zwierzętami w Republice Konga, według dyrektora regionalnego WCS Afryki Środkowej, dr Emmy Stokes. Przestępstwa przeciwko środowisku były wcześniej rozpatrywane w sądzie cywilnym, za co groziła kara pozbawienia wolności zaledwie do pięciu lat.

„Jesteśmy przekonani, że dzisiejszy wyrok będzie odstraszał potencjalnych przestępców, że będziesz siedzieć ciężko, jeśli złamiesz nasze przepisy dotyczące dzikiej przyrody i narazisz strażników parków i bezpieczeństwo narodowe Konga na niebezpieczeństwo.” – ogłosiły władze Republiki Konga.

Lady Freethinker (organizacją non-profit, zajmującą się ujawnianiem i powstrzymywaniem cierpienia zwierząt, ludzi i planety) pochwaliła władze Republiki Konga, za pociągnięcie Guyvanho do odpowiedzialności karnej i jego skandaliczne działania. Dodali, że pokazali iż kłusownictwo i handel dzikimi zwierzętami, nie będą tolerowane w tym kraju.

Źródło: https://ladyfreethinker.org

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments