fbpx

JEDZENIE KTÓRE UZALEŻNIA

9326f8ee-8f7f-4f38-9e88-8809dc0b132dBardzo często słyszę coś w stylu ,,Ja nie wyobrażam sobie życia bez sera!”.  Brzmi to jak uzależnienie i to określenie okazuje się wcale nie być przesadą. Badania dowodzą, że ser uzależnia i to dosłownie – jak narkotyk!

 

W końcu są na to twarde dowody. Badania Uniwersytetu Michigan dowodzą, że miłość do pizzy, wynika w większości z uzależnienia od sera. Ser nie tylko dobrze smakuje, ale zgodnie z badaniami US Library of Medicine, silnie uzależnia.

 

Naukowcy Uniwersytetu Michigan poprosili 500 studentów, aby wypełnili ankietę, w celu rozpoznania jedzeniowych zachcianek. Odkryto, że pizza jest najbardziej uzależniająca w tzw. skali Yale Food Addiction.

 

W przeprowadzanym badaniu połowa studentów zaznaczyła żywność wysokotłuszczową (czyli m.in. ser) jako najbardziej uzależniającą, a druga doszła do tego samego wniosku, przy żywności wysokoprzetworzonej (czyli m.in. także ser). To poprowadziło badających do stwierdzenia, że im żywność była bardziej przetworzona i tłusta, tym bardziej było to powiązane z uzależnieniem od jedzenia.

 

Kluczem do uzależnienia od sera jest jego składnik zwany kazeiną, który uwalnia opiaty – kazomorfiny. Właściwie to powoduje, że większość z nas nie może oprzeć się pizzy.

Cheese market analysis - Foodcom

Kiedy mleko przekształca się w ser, większość wody jest usuwana pozostawiając skoncentrowaną kazeinę i tłuszcz. Dlatego skoncentrowane produkty mleczne, posiadają szczególnie wysoki poziom opiatów, nawet morfiny. Dr. Neal Barnard, założyciel i prezydent PCRM tłumaczy:

 

,,Wydaje się, że opiaty z mleka matki produkują uspokajający efekt u noworodka, tym samym mogą być odpowiedzialne za dobry poziom więzi pomiędzy matką, a noworodkiem. Nie, to wszystko to nie kołysanki i gaworzenie. Psychologiczna więź zawsze ma fizyczne fundamenty. Może Wam się to podobać lub nie, mleko matki ma efekt podobny do narkotyków na mózg dziecka, który zapewnia, że dziecko zwiąże się z matką…„

 

Określono także, że przeciętny Amerykanin zjada prawie 16kg sera każdego roku! Właściciele restauracji bardzo nam to ułatwiają. Wiele z nich ma mnóstwo sera w prawie wszystkich daniach, dodają go od kanapek, do burgerów i burrito. Myślisz, że to przypadek i sprzedawcy nie wiedzą o uzależniających właściwościach? Warto także wspomnieć, że na drugim końcu, zdrowe jedzenie, takie jak brązowy ryż, zostały określone jako nieuzależniające.

 

Osoby spożywające bardzo dużo sera, nie mogą zapomnieć także o tym, że jest on bardzo kaloryczny. Do wyprodukowania kilograma, potrzeba aż 10 litrów mleka! Więc zjadając 100g sera, to tak jakby wypić litr mleka.

 

 

Źródła:

  1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/11949643/Cheese-is-addictive-as-drugs-study-finds.html 
  2. http://yumuniverse.com/addiction-to-cheese-is-real-thanks-to-casomorphins/
Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments