fbpx

Czy ćwiczenia fizyczne wstrzymują zanik władz umysłowych? – Dr Michael Greger.

never fade1.

Mam obiecującą wiadomość dla ludzi, którzy znaleźli się na krawędzi utraty władz umysłowych. Do badań, których wyniki opublikowano w 2010 roku w piśmie ,,Archives of Neurology”, wybrano grupę osób cierpiących na łagodną demencję – na przykład takich, które ciągle o czymś zapominają lub powtarzają po dwa razy tę samą wypowiedź – i polecono im przez sześć miesięcy uprawiać aerobik – przez czterdzieści pięć do sześćdziesięciu minut dziennie, cztery dni w tygodniu. Osobom z grupy kontrolnej polecono, by tyle samo czasu poświęcały na bierny wypoczynek. (1)

Przed eksperymentem i po jego zakończeniu, przeprowadzono u uczestników testy pamięci. Okazało się, że w grupie kontrolnej, sprawność umysłowa nadal się pogarszała. Natomiast w grupie ćwiczącej, nie tylko nie wystąpiło pogorszenie, lecz nawet zaobserwowano poprawę. Osoby z tej grupy poprawnie odpowiedziały na większą liczbę testowanych pytań, co wskazuje, że ich pamięć zaczęła działać lepiej. (2)

Dalsze badania z wykorzystaniem techniki rezonansu magnetycznego wykazały, że aerobik naprawdę może odwrócić zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkach pamięci mózgu. (3) Nie stwierdzono takiego efektu w grupie kontrolnej, która wypoczywała, ale również w grupie prowadzącej zwykły trening siłowy. (4) Aerobik poprawia krążenie krwi w mózgu, zwiększa sprawność pamięci i sprzyja ochronie tkanki mózgowej.

Przekazując ten wpis dalej, możesz pomóc. 🙂

https://proactive4pt.com/proactive/wp-content/uploads/seniors1.jpg

Źródła:

1 – Baker L.D., Frak L.L., Foster-Schubert K. i in. ,,Effects of aerobic exercise on mild congnitive impairment: a controlled trial”. Arch. Neurol. 2010, 67(1), s. 71-79

2 – Baker L.D., Frak L.L., Foster-Schubert K. i in. ,,Effects of aerobic exercise on mild congnitive impairment: a controlled trial”. Arch. Neurol. 2010, 67(1), s. 71-79

3 – Erickson K.L., Voss M.E., Prakash R.S. i in. ,,Exercise training increases size of hippocampus and improves memory”. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 2011, 108(7), s. 3017-3022.

4 – ten Brinke L.F. Bolandzadeh N., Nagmatsu L.S. i in. ,,Aerobic exercase increases hippcampal volume in order women with probable mild cognitive impairment a 6-month radomised controlled trial”. Br, J. Sports. Med. 2015, 49(4), s. 248-254.

Z książki ,,Jak nie umrzeć przedwcześnie” – Dr Michael H. Greger, Gene Stone.

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments