Najnowsze badania pokazują zaskakująco pozytywny wpływ biegania!
Ostatnie badania, udowadniają, że bieganie wydłuża życie i wpływa pozytywnie na mózg. Ćwiczenia pomagają w zwiększeniu funkcji poznawczych i wolne postępowe zwyrodnienie układu nerwowego. Wyzwalają produkcję cząsteczek, które naprawiają tkanki mózgu i przedłużają ich żywotność.
Okazało się, że ruch wspomaga neurogenezę, oligodendrogenezę i nabytą mielinizację, które są znaczącymi cechami do naprawy i zdrowia mózgu. Badania pokazały, że bieganie powoduje endogenną naprawę mechanizmów mózgu. Skutkuje to imponującym zwiększeniem melanizacji tyłomózgowia, czyli substancji, która działa jak izolacja komórek mózgowych. Dalsze eksperymenty odkryły wzrost czynnika VGF (czynnik wzrostu nerwów wpływających na plastyczność synaptyczną i metabolizm), pobudzający przyczynę tego efektu.
Podsumowując wysiłek fizyczny, ma dla nas dużo więcej zalet, niż dotychczas przypuszczano. Działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, może zwiększać wydajność mózgu, naprawiać jego tkanki i przedłużać ich żywotność, ma korzystny wpływ na jego zdrowie, a nawet dawać lepsze poczucie równowagi.
Ja biegam, mimo że nie lubię. A Ty? Jak widzisz, to nie tylko dbanie o swoją sylwetkę.
Źródło: http://www.cell.com/cell-reports/abstract/S2211-1247(16)31252-9?_returnURL=http%3A%2%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2211124716312529%3Fshowall%3Dtrue