DIETA PALEO VS PRZECIWIEŃSTWO PALEO – żyj zdrowiej i dłużej!

sunday2

Według ostatnich badań australijskich naukowców, niskobiałkowa, wysokowęglowodanowa dieta może być najbardziej efektywna dla stymulacji hormonu, który pomaga w walce z otyłością i korzystnie wpływa na długość życia.

 

Badanie, opublikowane w magazynie ,,Cell Metabolism„, przedstawia jaśniejszy obraz roli FGF21 (Faktor Wzrostu Fibroblastów), tak zwanego hormonu fontanny młodości, produkowanego głównie w wątrobie.

 

Wcześniejsze badania odkryły, że FGF21 odgrywa rolę w hamowaniu apetytu, uspokojenie metabolizmu, poprawę systemu immunologicznego oraz przedłużenie długości życia. Jest on obecnie również używany jako środek terapeutyczny dla diabetyków ale mało jest wiadomo jak pozostaje uruchamiany i uwalniany w ciele.

 

Teraz badacze z Uniwersytetu w Sydney Centrum Charlesa Prkinsa odkryli, że diety wysokowęglowodanowe i niskobiałkowe są najlepsze, by podwyższyć właśnie poziom hormonu FGF21.

 

,,Pomimo popularności wysokobiałkowych diet Paleo, nasze badanie sugeruje, że dokładna jej przeciwność byłaby najkorzystniejsza dla nas w momencie starzenia się – niskobiałkowa, wysokowęglowodanowa dieta była najkorzystniejsza dla zdrowia i długowieczności.” – mówi przewodniczący autor Dr Samantha Solon-Biet.

 

,,Kontekst żywieniowy, w którym FGF21 jest najbardziej podniesiony jest zależny od równowagi białka do węglowodanów, i ta równowaga była prezentowana jako ważna, w tym jak ten hormon pomaga zmniejszać pragnienie na białko.

 

Te ostatnie odkrycia przybliżyły badaczy o jeden krok bliżej do zrozumienia jak hormon FGF21 działa i jak wykorzystać to do pomocy ludziom, aby żyli dłużej i zdrowiej.

 

+ W badaniu tym przebadano 25 urozmaiconych diet, bogatych w proteiny, węglowodany, tłuszcz, lub ogólną energię. Zostało wykonane we współpracy z Instytutem Badań ANZAC, Uniwersytetem Macquarie, EWOS Innovation w Norwegii i Centrum Nauk Pennington Biomedical w Louisianie, USA.

 

Źródło: http://www.businessinsider.com.au/scientists-say-the-exact-opposite-of-a-paleo-diet-looks-like-being-the-best-for-a-longer-life-2016-9