Lasy deszczowe Indonezji są polem bitwy między krytycznie zagrożoną dziką przyrodą tego regionu, a wciąż rosnącymi siłami oleju palmowego. Ostatnią ofiarą tej wojny jest orangutan sumatrzański o imieniu „Nadzieja” oraz jej dziecko. Samicę oślepiono, miała połamane kości i została ostrzelana śrutem strzeleckim, wykorzystywanym w karabinach lub pistoletach pneumatycznych (wiatrówkach).
Nadzieję odkryto wraz z jej miesięcznym dzieckiem w pobliżu plantacji oleju palmowego w dystrykcie Subulussalam w prowincji Aceh na wyspie Sumatra. 10 marca zespół lekarzy weterynarii z Orangutan Information Centre oraz BKSDA Aceh wykrył, że samica ma złamane kości i ostre rany na prawym ramieniu.
Promienie rentgenowskie ujawniły, że jej ciało zawierało co najmniej 74 kulki śrutu. Okazało się także, że pociski były nawet w jej oczach, pozostawiając orangutana całkowicie oślepionego i bezbronnego. Niestety młode dziecko orangutana zmarło w drodze do kliniki w wyniku niedożywienia, ponieważ oślepiona i ranna matka nie była w stanie go nakarmić.
Od tego czasu Nadzieja przeszła operację, aby pomóc jej poważnie złamanej ręce i usunąć pociski. Chociaż nadal jest w bardzo złym stanie, zespół jest przekonany, że będzie w stanie odzyskać zdrowie.
.
„Według naszego weterynarza Nadzieja będzie wymagała długotrwałego leczenia. Szczególnie rehabilitacji umysłowej, ponieważ wiemy, że właśnie straciła swoje małe dziecko, które karmiła piersią. Zaczyna jeść owoce i pić mleko. Jednak nadal jest pod intensywną opieką medyczną.” – oświadczył Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP).
Indonezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego. To tani i wszechstronny olej roślinny, który może być stosowany jako biopaliwo, w paszach dla zwierząt oraz w produktach spożywczych i artykułach gospodarstwa domowego. W rzeczywistości nawet połowa pakowanych produktów, które znajdujemy w supermarketach, od szamponu po czekoladę, zawiera olej palmowy.
.
Tak wysoki popyt na ten produkt jest główną przyczyną wylesiania najbardziej różnorodnych biologicznie lasów na świecie. Regiony tropikalne, takie jak Indonezja i Malezja, są idealne do uprawy palm olejowych. Obszary te są bogactwem różnorodności biologicznej, domem dla wielu krytycznie zagrożonych i endemicznych zwierząt, w tym orangutanów, nosorożców sumatrzańskich, czy nawet pigmejów.
.
Czerwona Księga IUCN szacuje, że na wolności pozostało mniej niż 13 500 orangutanów sumatrzańskich, jednak populacja ta jest dziesiątkowana przez stale kurczące się ich siedlisko.
Na następnych zakupach, pamiętaj aby nie kupować produktów z olejem palmowym.
.
Źródło: https://www.iflscience.com