fbpx

Dlaczego Twoje mięśnie nie rosną? 5 najczęstszych przyczyn.

1never fade1

Jeśli regularnie chodzisz na siłownię, ale Twoje mięśnie nie rosną, coś musisz robić źle. Dziś postanowiłem opisać 5 według mnie najczęstszych przyczyn braku progresu w okresie budowania masy mięśniowej (ale i nie tylko). Oto one:

1) Za mało jesz.

,,Dużo” to pojęcie względne, więc bądź świadomy, że jeśli Ty uważasz, że jesz dużo, wcale nie musi tak być w rzeczywistości. 5 posiłków w postaci kanapeczek z białego chleba, szynki i serka, a 5 pełnowartościowych i dobrze zbilansowanych to ogromna różnica. Znam takich, którzy jedzą nawet 12 posiłków każdego dnia lub ponad 10 000 kcal dziennie, więc nie mów więcej, że przecież ,,Jesz TYLE i nie możesz przytyć”, bo prawdopodobnie nie masz pojęcia co znaczy porządnie zjeść. Zauważ także, że większość ludzi chce jednocześnie tracić tłuszcz i rozbudowywać masę mięśniową, jednak jeżeli nie stosujesz dopingu albo to nie jest twój początek z siłownią, lub nie wracasz do niej po długiej przerwie, nie jest to możliwe. Niestety najpierw musisz zapomnieć o rzeźbieniu i zbudować masę mięśniową, a co za tym idzie jeść więcej, niż potrzebujesz.

Bodybuilder-eating

2) Przetrenowanie i brak odpowiedniego odpoczynku.

Nie wystarczy dać z siebie 100% na treningu. Podczas niego tylko naderwiesz swoje włókna mięśniowe, ale aby się odbudowały i urosły większe musisz odpocząć. Nie możesz wrócić z siłowni i imprezować całą noc, zamiast spać, albo powtórzyć trening, zanim Twoje ciało się zregeneruje. Nie zapominaj także, że nie jesteś profesjonalnym kulturystą i nie możesz przebywać na siłowni tak długo jak oni. Aby rosnąć, musisz się wysypiać i nie możesz się przetrenowywać.

3) Niewystarczająca intensywność treningowa.

Nie możesz się przetrenowywać i nie możesz spędzać zbyt wiele czasu na siłowni, jednak możesz, a wręcz powinieneś trenować jak najbardziej intensywnie! Pamiętaj, że chodzenie na siłownie, a trenowanie to nie to samo. Chodzić tam może każdy, ale naprawdę trenuje niewielu. Jeśli masz siłę i czas na rozmowy z kolegami, albo fotki, nie wiesz co to intensywny, ostry trening. Idziesz na siłownię po to, aby wykonać swój plan jak najszybciej i jak najlepiej potrafisz, zapamiętaj!

misc-beginnners-muscle-building-programme-141211__square

4) Robisz ciągle to samo.

Einstein mówił, że ,,Głupotą jest wciąż robić to samo i oczekiwać zmian”. Jeśli wciąż robisz to samo i nie widzisz zmian, czas najwyższy je wprowadzić. Pewnie znasz sporo chłopaków, którzy chodzą na siłownię już kilka lat, a wciąż wyglądają tak samo. Jeśli nie chcesz być jednym z nich, bądź mądrzejszy! Trening należy zmieniać co jakiś czas, ponieważ nasz organizm ma niesamowite możliwości adaptacji i jeśli nie zaskakujesz mięśni, prawdopodobnie nie urosną. Podobnie należy co jakiś czas zmieniać dietę. To logiczne, że w trakcie budowania masy mięśniowej powinieneś jeść więcej, wraz ze wzrostem wagi Twojego ciała. Nie popadaj jednak w skrajność i pamiętaj, że tak jak zwycięskiego teamu się nie zmienia, tak nie zmienia się tego, co na Ciebie działa.

5) Przeceniasz rolę odżywek i suplementów.

Pamiętaj, że szejki białkowe nie są złe, ale nie zastąpią Ci prawdziwego posiłku, mimo że ich producenci mogą Cię o tym zapewniać. Miarka izolatu białka po treningu jest wręcz wskazana, ale więcej nie znaczy lepiej i to wystarczy. Drugą sprawą jest to, że początkujący adepci siłowni, często przebierają w odżywkach i suplementach, a nawet nie mają ułożonej diety i nic o nich nie wiedzą. Oczywiście, ich rola jest także istotna, ale to tylko dodatek do podstawy jaką jest jedzenie, trening i odpoczynek, a dobiera się je po ułożeniu jadłospisu. Na pewno przyznasz mi rację, że bez sensu jest brać coś, jeśli nawet nie wiesz ile przyswajasz tego z posiłków i czy jest Ci to potrzebne, jak to właściwie działa i jak powinieneś to dawkować.

skinnyguy

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ilovelean
7 lat temu

Zgadzam się w 100%! Sprawdziłam na sobie pierwszy przypadek – więcej jedzenia = więcej siły:) Brak wystarczającej ilości pożywienia skutkował u mnie regresem w treningu.

Var
Var
4 lat temu

❄️,dłuższy niedobór Wit. B12 też uniemożliwia jakikolwiek przyrost masy ciała.