fbpx

Czy woda może tuczyć? Cała prawda o słodzikach i produktach light.

christmas! (2)..

Tytuł wpisu wydaje się być dość absurdalny, ponieważ każdy dobrze wie, że woda nie zawiera kalorii i można ją pić praktycznie bez ograniczeń. Jednak jej skład ciągle ulega zmianie. W niektórych krajach już pojawiają się niepokojące wyniki badań. W czym tkwi problem?

Powodem zaniepokojenia składem wody są substancje słodzące, zawarte w coraz bardziej popularnych produktach light. Okazuje się, że nie są one niszczone w oczyszczalniach. Badania przeprowadzone w Szwajcarii, Niemczech i Norwegii pokazują, że słodziki znajdują się już w zwykłej wodzie z kranu. Zawiera ona np. acesulfam k, sacharynę, czy cyklamat. Co prawda, są to nadal tylko słodziki, więc nasz organizm ich nie asymiluje, tym samym nie dostarczają nam kalorii. Jednak to wcale nie oznacza, że nie może się to odbić na naszej wadze…

Badania pokazują, że po wypiciu napoju light, czyli takim, w którym zastosowano bezkaloryczne substancje słodzące, jemy więcej, niż po wypiciu wody lub tradycyjnego napoju (słodzonego cukrem bądź tańszym syropem glukozowo-fruktozowym). Prawdopodobnie odpowiada za to naturalny związek pomiędzy energią, a słodyczą. Chodzi o to, że słodzony pokarm, zwykle zawiera energię, więc nasz organizm przyswoił sobie to skojarzenie. Jeśli więc dostarczamy słodki produkt bez energii, automatycznie odczuwamy głód i domagamy się jedzenia.

http://stuffpoint.com/coke/image/462113-coke-diet-coke.jpg

W rezultacie, po wypiciu bezkalorycznego napoju ,,nadrabiamy” zaoszczędzone kalorie w następnym posiłku, zjadając średnio o 300kcal więcej. Wychodzi więc na to, że po wypiciu Coli Light, konsumujemy później równowartość kaloryczną dwóch i pół puszki Coli tradycyjnej. Paradoksalnie picie napoi light, nie zmniejsza puli przyjętej energii, a wręcz odwrotnie. Kupując je regularnie, możemy odnieść efekt odwrotny do zamierzonego, czyli po prostu przytyć.

Tak więc, jeśli zawartość substancji słodzących w wodzie, nadal będzie regularnie wzrastać i nic z tym nie zrobimy, w przyszłości picie zwykłej wody z kranu, teoretycznie mogłoby przynieść efekt podobny do picia napoi light.

Jednak to nie wszystko. Substancje słodzące zawarte w wodzie, mogą zacząć wchodzić w interakcję z innymi zanieczyszczeniami jakie w niej występują, np. medycznymi, czy nawet takimi, które znalazły się tam naturalnie. Skutki tego mogą być różne i nie są jeszcze do końca znane, natomiast na pewno nie będą one pozytywne dla naszego zdrowia.

http://moderndayms.com/wp-content/uploads/2015/04/artificial-sweeteners.jpg

Źródło: ,,Biznes na diecie”

Pragnę poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności.
Podziel się moim wpisem na Facebooku!
0 Points

Powiadom mnie o nowym komentarzu
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments